Vytvorenie ponuky nápojov z viacerých príchutí - zjednodušená evidencia "Prajete si"
V tomto návode vám predstavíme vytvorenie ponuky nápojov z viacerých príchutí pomocou možnosti "Prajete si". Jedná sa o zjednodušenú evidenciu tzv. variánt v aplikácii. Pri tejto možnosti sa nerozlišuje pri naskladňovaní konkrétny druh tovaru, ale len počet kusov v celkovom objeme. (Napr. sa naskladní 20ks fliaš ľadového čajú Lipton, bez ohľadu na príchuť.) Zákazník však získa možnosť si pri online objednávaní od stola alebo v donáške vybrať podľa svojej chuti.
Pri tomto spôsobe evidencie nie je možné robiť detailnejšie štatistiky o predaných príchutiach a pod. Ak chcete v aplikácii tieto veci sledovať, je potrebné postupovať práve cez možnosti variantných kariet. Čo varianty v aplikácii iKelp POS Mobile predstavujú, na čo slúžia, ako ich nastaviť a následne využiť pri predaji sa v návode Vytvorenie ponuky nápojov z viacerých príchutí v iKelp POS Mobile.
Ak nepotrebujete presnú evidenciu, ale chcete aby mal zákazník pri online objednávaní na výber z viacerých možností a príchutí, je tento postup určený práve na tento účel.
Čo sú varianty v iKelp POS Mobile?
Pod pojmom varianta, sa myslí tovar, ktorý má zvyčajne rovnakú cenu a ponúka rôzne varianty. Ideálny príklad pre varianty sú napríklad džúsy. Môže byť džús od jedného výrobcu, s rovnakým objemom a vzájomne je variantý chuťou. (Pomaranč, multivitamín, ríbezla kde chute sú vzájomné varianty.) Varianty je vhodné nastavovať v aplikácii aj pre to, aby sa zbytočne zákazníkovi nezobrazovala široká ponuka tovarov, ale výber bol zjednodušený na výber konkrétnej položky, konkrétnej značky, konkrétneho objemu a až následne sa zobrazí ponuka chutí daného tovaru. Variantnosť však nemusí byť len chuť. Variantou môže byť veľkosť, farba a pod. prípadne iné vlastnosti daného tovaru.
Varianty alebo ponuka "Prajete si"
Ďalej si bližšie popíšeme jednotlivé nastavenia skladových kariet v súvislosti s nastavením variánt cez vlastnosť "Prajete si". Jedná sa o vlastnosť, z ktorej je potrebné vybrať práve jednu hodnotu. To znamená, že ak je vytvorená karta napr. "Džús Cappy 0,25l" je potrebné vybrať príchuť - pomaranč, jahoda, malina, grep ...
- Vytvorte si Novú kartu kliknutím na nová v menu Karty.
- Vyberte si príslušný typ karty.
- Vyplňte názov a predajnú cenu. (V našom prípade názov napr. "Džús Cappy 0,25l")
- Prejdite do záložky Pre verejnosť.
- Vyplňte možnosti pre výber napr. príchute oddelené čiarkou v poli Prajete si. Pri výbere z danej vlastnosti systém núti zákazníka si vybrať práve jednu možností. (Napr. "malina, jahoda, pomaranč". V tomto prípade sa príchuť nenastavuje cez vlastnosť Príchuť, tá sa využíva v prípade rozšírenej evidencie variánt, kde každá varianta je ako samostatná karta.)
- Pre rozšírenie možností výberu je možné vyplniť vlastnosti:
- Voliteľné - z vlastnosti je možné vybrať viacero hodnôt. (Napr. s ľadom, so slamkou.)
- Výber - z tejto je možné vybrať maximálne jednu hodnotu. (Napr. chladená, nechladená.)
- Kliknite na tlačidlo Uložiť.
Príklad uvedený vyššie je len informačný, jednotlivé vlastnosti je možné uplatniť pre rôzne hodnoty, vlastnosti, príchute, farby a pod.
Pre ľepší prehľad je možné doplniť aj v záložke Rozšírené - Popis.
Nastavenie variant na skladovej karte cez možnosť "Prajete si"
Zobrazenie možností v online ponuke
Ak sú takéto karty zaradené v Jedálnom lístku, prípadne v inej ponuke pre zákazníka zobrazia sa ako jedna karta s možnosťou dodatočného výberu. Takýmto spôsobom je možné nadefinovať aj napríklad kávy ako varianty. Do príchute sa vpíše o akú kávu sa jedná. Následne na Jedálnom lístku nie je potrebné mať vypísané všetky kávy, ale zaberú len jednu položku a po jej rozkliknutí sa zobrazí širšia ponuka na výber.
Ako už ale spomínané vyššie, tento spôsob evidencie je vhodný pri evidencii bez skladu, resp. ak stav na konkrétnych položkách (napr. príchutiach z daného druhu nápoja) nechcete sledovať. Rovnako sa tak môže stať, že si zákazník vyberie možnosť, ktorá už nie je skladom. Práve tieto scenáre je možné presne evidovať za pomoci variánt a variantných kariet.
by
Ing. Lukáš Krajčír